sklep@leanbooks.pl   32 720 97 89
O nasBlogKonferencja LeanKontakt

Usługi, biuro i administracja książki Lean

Zasady Lean Management daje się z powiedzeniem zastosować w środowisku usługowym. Wspólnym mianownikiem każdej branży w odniesieniu do Lean Management jest takie postrzeganie działalności, w której czas upływający na czynnościach innych niż te związane z obsługą klienta (albo takich, za które klient jest skłonny zapłacić), jest czymś niepożądanym. W związku z tym należy poszukiwać sposobów eliminacji źródeł nadmiernego zużycia zasobów i oczekiwania, włączając pracowników w proces eliminacji problemów, które je powodują. Należy jednak pamiętać, że tak samo jak nie da się wprost skopiować konkretnych rozwiązań organizacyjnych z jednej firmy produkcyjnej do drugiej (każde rozwiązanie jest osadzone w konkretnych warunkach i kontekście), tak samo nie ma sensu bezpośrednie kopiowanie narzędzi Lean Management z produkcji do usług. To, co należy robić w zamian, to starać się adaptować sposób myślenia stojący za konkretnymi rozwiązaniami do warunków lub problemów natury usługowej.

Konkretne rozwiązania w usługach

Aby zrozumieć sens owej adaptacji, przeczytaj książkę Jak wdrożyć Lean, w której autor wyraźnie to wyjaśnia i pokazuje na przykładach, jak wprowadzić ją w życie. Jasne i klarowne przykłady wykorzystania koncepcji Lean w usługach, biurze i administracji znajdzie czytelnik także w książkach Zarządzać znaczy uczyć czy Szczupłe rozwiązania. Niezawodna będzie także Trylogia, a szczególnie jej trzecia część: Skuteczne zarządzanie, której akcja toczy się w firmie informatycznej. Specjalne miejsce w naszej ofercie zajmuje książka Ukryty skarb. Opisuje ona podejście oparte na modelu wielowariantowym, które umożliwia identyfikację powtarzalnych wzorów w procesach usługowych, a następnie oddzielenie ich od czynnika zewnętrznego.

Uniwersalne metody

Osobom zainteresowanym filozofią i metodami Lean w usługach i biurze polecamy ponadto uniwersalne pozycje, takie jak Warsztaty kaizen, Jak przełożyć strategię na skuteczne działania oraz Jak zrewolucjonizować firmę dzięki Lean Management. Szczególnie polecamy także książkę Przejdź na logikę przepływu, w której zostały poruszone i wyjaśnione na przykładach zagadnienia z sektora usług. Osobom zajmującym się tworzeniem nowoczesnych usług zgodnie z metodą Lean Product Development sugerujemy zaś przeczytać jedną z najnowszych prac w naszej ofercie: Projektowanie przyszłości.

Ostatnio oglądane
Ostatnio oglądane