sklep@leanbooks.pl   32 720 97 89
O nasBlogKonferencja LeanKontakt

Case study książki Lean

Nic nie jest w stanie przekonać tak, jak prawdziwa transformacja w prawdziwej firmie. Z tego względu powstały książki napisane przez praktyków – przedsiębiorców i szefów firm. Opisali w nich swoje własne doświadczenia, sukcesy i przeszkody. Dzięki takim pozycjom czytelnik przekonuje się z jednej strony, jak dużo może zyskać, decydując się na ścieżkę Lean Management z drugiej zaś, jakie czekają nań niebezpieczeństwa.

Rzeczywiste dane

Już od początku lat 80. Lean Management wdrażał w firmach Art Byrne – najpierw jako dyrektor w General Electric Company, następnie jako wiceprezes Danaher Corporation, wreszcie konsultant Lean. Swoje doświadczenia opisał m.in. w Jak zrewolucjonizować firmę dzięki Lean Management. Posługując się faktycznymi danymi i przywołując rzeczywiste wydarzenia, Byrne dowodzi w niej, że każdą firmę można zrewolucjonizować, a dzieje się to przez doskonalenie działań operacyjnych, nie zaś zwolnienia i zamykanie najsłabszych oddziałów. W najnowszej książce Jak wdrożyć Lean krok po kroku prowadzi czytelnika przez transformację konkretnej firmy. I choć tym razem jest to przedsiębiorstwo fikcyjne, to Byrne posługuje się dokładnie takimi narzędziami, jakie stosował w swojej karierze.

Aby dobre zmiany się nie cofały

W książce Standaryzowana praca menadżera historię firmy opisał Jim Lancaster, sprawny menedżer i szef firmy Lantech. Śledząc losy Lancastera, jego pracowników i przedsiębiorstwa, czytelnik przekonuje się, że wprowadzenie Lean to dopiero początek. Łatwo bowiem zboczyć ze ścieżki ciągłego doskonalenia, a wtedy czeka nas na pewno pogorszenie sytuacji. Aby temu zapobiec, można wyciągać lekcje z historii Lanacstera, np. stosując shoopfloor managament, dalily managament oraz standaryzację pracy na każdym poziomie. Wśród prac analizujących konkretne przypadki transformacji polecamy także Projektowanie przyszłości, czyli opowieść o tym, jak giganci – w tym Toyota, Ford, Menlo Innovations czy Tesla – wykorzystują metody Lean Product Development, aby tworzyć dla swoich klientów najbardziej innowacyjne rozwiązania jutra. Do kategorii case study zaliczymy także Szczupłe rozwiązania, w których zostały omówione przykłady transformacji takich firm jak Fujitsu czy Tesco.

Ostatnio oglądane
Ostatnio oglądane