sklep@leanbooks.pl   32 720 97 89
O nasBlogKonferencja LeanKontakt

Tablice 5W, dlaczego

Dobra organizacja w firmach to jeden z czynników mających kluczowy wpływ na osiągnięcie biznesowego sukcesu. Coraz częściej możemy spotkać się z wprowadzaniem założeń Lean Management, dzięki którym jesteśmy w stanie skutecznie i efektywnie zarządzać naszym czasem i pracą. Świetnym rozwiązaniem, który może nam w tym pomóc są tablice 5 why – pozwalające skutecznie rozwiązywać napotkane problemy.

Tablice 5 why – kilka słów o metodzie, którą warto wykorzystywać

Tablice 5W są narzędziem umożliwiającym wykorzystywanie w przedsiębiorstwie założeń metody 5 why, czyli najprościej mówiąc – 5 razy dlaczego? Stosuje się w celu wykrywania pojawiających się w zachodzących procesach problemów, a także ustalania ich przyczyn. Aby dojść do źródła pojawiających się trudności, należy zadać kilka pytań “dlaczego?”. W ten sposób jesteśmy w stanie nie tylko lepiej zrozumieć realizowane w przedsiębiorstwie projekty i podejmowane działania, ale także możemy eliminować czynniki doprowadzające do niepowodzeń, a także zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się.

Zasady, o których należy pamiętać, aby prawidłowo wykorzystywać tablice 5W

Sprawdź naszą pełną ofertę produktową, wybierz idealną tablicę 5W, a następnie ciesz się z jej funkcjonalności we własnej firmie! Zebraliśmy dla Ciebie podstawowe zasady wykorzystywania metody 5 Why.

  1. Na początku niezbędne jest sformułowanie problemu, po czym należy go zapisać i wyjaśnij pozostałym uczestnikom/pracownikom.
  2. Konieczne jest zachowanie ciągu przyczynowo-skutkowego.
  3. Zadawane pytania powinny dotyczyć wyłącznie procesów.
  4. Układane zdania i pytania powinny być proste i konkretne, tak aby ich zrozumienie nie stanowiło dla nikogo żadnego wyzwania.
  5. Pytanie “dlaczego?” należy zadawać aż do momentu zdefiniowania problemu, którego wyeliminowanie całkowicie go rozwiąże.
  6. Wszystkie notatki powinny być na bieżąco sporządzane na tablicy 5 why.

Tablica 5W i jej zalety

Umiejętne używanie tablic 5W niesie ze sobą mnóstwo korzyści, a to wszystko dzięki kilku, ale kluczowym zaletom tego produktu – należą do nich m.in.:

A co ważne do jej użycia potrzebne są tylko markery suchościeralne i nasze chęci!

W naszym sklepie internetowym dostępne są nie tylko tablice 5W pomagające uporać się z napotkanymi trudnościami, ale także wiele innych, równie przydatnych narzędzi, jak na przykład tablice do zarządzania, tablice Kanban czy tablice Kamishibai – sam sprawdź jak wiele możliwości daje Ci Leanbooks.

Ostatnio oglądane
Ostatnio oglądane