sklep@leanbooks.pl   32 720 97 89
O nasBlogKonferencja LeanKontakt

Kopalnia złota

98 zł 93,33 netto
Powieść o zarządzaniu firmą w oparciu o Lean Management

Doskonale napisana powieść o zarządzaniu przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Borykająca się z problemami finansowymi, zarządzana tradycyjnie firma produkcyjna, zostaje przekształcona w dobrze prosperujące przedsiębiorstwo.

Kupując całą trylogię, oszczędzasz 20%. Zyskaj rabat niemal 50 zł! Dokonując zakupu trzech tomów rabat naliczy się automatycznie

 Zapytaj
In stock
Philip Jenkinson, utalentowany naukowiec, który zainwestował dorobek swojego życia w fabrykę produkującą innowacyjne wyłączniki wg opatentowanego przez siebie wynalazku, nie radzi sobie z jej prowadzeniem. Firma z czasem ociera się o bankructwo. Zdesperowany Philip prosi ojca swojego wieloletniego przyjaciela o pomoc. Bob Woods – emerytowany dyrektor produkcji, który jako jeden z pierwszych ekspertów na świecie zgłębił tajniki Lean Management i który wprowadzał to wywodzące się z Japonii podejście do zarządzania w wielu różnych przedsiębiorstwach przez większość swojego zawodowego życia – uczy Phila zupełnie nowego podejścia do zarządzania. Jenkinson, wprowadzając zmiany w oparciu o poznawane metody Lean Management, wraz ze swoim zespołem przekształca bankrutującą firmę w tytułową kopalnię złota.—   Posłuchaj, chłopcze — powiedział ojciec. — Kiedy ludzie z Toyoty po raz pierwszy pokazali nam system ciągłego doskonalenia, bez przerwy mówili o eliminacji marnotrawstwa. Wtedy rozumiałem z tego tyle, ile ty teraz, więc zapytałem o ich strategię. To proste, odpowiedzieli. Początkowo myśleliśmy, że:

Cena = Koszt + Zysk

Później jednak uświadomiliśmy sobie, że:

Zysk = Cena – Koszt

—   No przecież to jest to samo! — wyrwałem się.a—   Trzy lata zajęło mi zrozumienie różnicy — cierpliwie wyjaśnił ojciec. — Kiedyś produkując, podliczaliśmy wszystkie koszty, bez względu na to, jak były wysokie, do tego dodawaliśmy 20% narzutu, a potem trzeba było znaleźć naiwniaków, którzy chcieliby zapłacić takie pieniądze za tak kiepski produkt. Kiedy zaczęliśmy tracić klientów, musieliśmy zacząć sprzedawać po cenach rynkowych i zadowolić się tym małym ochłapkiem pieniędzy, które zostały nam po odliczeniu kosztów. Skoro więc chcieliśmy sprzedawać z zyskiem, musieliśmy znaleźć sposób na obniżenie kosztów, i to bez utraty jakości. To oznaczało konieczność eliminacji marnotrawstwa w naszych procesach. Wy jesteście właśnie na tym etapie”.(…)„Gdy uczestniczyliśmy w programie rozwoju dostawców Toyoty, ciągle naciskano na nas, byśmy redukowali zapasy wyrobów gotowych, ograniczali zapasy produkcji w toku i niezależnie od tego, co robiliśmy, bez przerwy domagali się ich zmniejszania! Któregoś dnia nie wytrzymałem i wypaliłem do konsultanta Toyoty: „O co wam, ludzie, chodzi z tymi zapasami?! Wiem, że to kosztuje, pochłania gotówkę i tak dalej, ale nie aż tak!”. Odpowiedział mi krótko: „Zapasy powodują więcej problemów, niż ci się wydaje”.—   No świetnie, ale dlaczego? — zastanawiałem się. I wtedy mi wyjaśnił: — To jest tak. Chcemy, żeby pracownik umiał wytworzyć kilka różnych produktów na jednym stanowisku, chodzi o elastyczność, prawda? No tak. Chcemy, żeby pracownik miał wszystko pod ręką, żeby ograniczyć zbędny ruch, tak? No tak. Skoro chcemy także, żeby stanowisko było możliwie jak najmniejsze – żeby zredukować pokonywane dystanse, to co musimy robić? Redukować zapasy!To wspomnienie wywołało kolejną salwę śmiechu ojca.—   To był moment, kiedy zrozumiałem, że nadal postrzegam funkcjonowanie fabryki oczami menedżera, dla którego liczą się tylko liczby, podczas gdy oni argumentowali jak japońscy chłopi. Wiecie, wszystko musi być jasne, praktyczne, widoczne. Wszystko na swoim miejscu. To był moment objawienia…”

Fragmenty książki „Kopalnia Złota”

„Jest to najlepsza na rynku książka systematyzująca oraz przystępnie objaśniająca kwestie, które – jak mawia Art Byrne – odpowiednio zastosowane, mogą dać ci „niesprawiedliwie dużą przewagę nad konkurencją”, niezależnie od tego, czym się zajmujesz. Innymi słowy: dowiesz się z niej, co należy zrobić i jak należy działać, aby twoja firma miała szansę stać się tytułową „Kopalnią Złota”.„Książka spina klamrą znane narzędzia i techniki Lean Management oraz tłumaczy powody ich zastosowania (m.in. 5S, TPM, SMED, pracy standaryzowanej, systemu ssącego, poziomowania, heijunki, kaizen, systemu sugestii). Oprócz tego, że przejrzyście objaśniono w niej techniczną stronę tych metod, jasno ukazano również potrzebę ich zastosowania. Traktując o narzędziach systemowo, autorzy książki w przekonujący sposób zwracają też uwagę na nieuniknione konflikty, jakie niesie ze sobą wdrożenie metod Lean Management w konfrontacji z tradycyjnym podejściem do zarządzania (w wymiarze technicznym i ludzkim, rzecz jasna)”.

Z przedmowy do wydania polskiego

Kurs on-line

Michael Ballé zaprasza na kurs on-line bazujący na książkach Kopalnia złota oraz Dyrektor firmy jako Lean Manager. Już niedługo kolejna część trylogii Michaela i Freddy’ego Ballé oraz kurs on-line na jej podstawie.

Kursy są dostępne pod adresami:

Szczegóły publikacji
Ilość stron343
Okładkamiękka
Format15 x 23 cm
Rok wydania2013
Językpolski
ISBN978-83-931637-6-2
Przeczytaj fragment
Mogą Cię zainteresować także
Polecane produkty
Europejska wysyłka
Europejska wysyłka

Wszystkie kraje UE, VAT 0%

Gwarancja satysfakcji
Gwarancja satysfakcji

Oczekuj pierwszoklasowej obsługi

Obsługa
Przyjacielska obsługa

Twoje potrzeby są na pierwszym miejscu

Bezpieczne płatności
Bezpieczne płatności online

Zabezpieczone certyfikatem SSL

Ostatnio oglądane
Ostatnio oglądane